دسته‌بندی نشده

چگونه دیوار سبز مناسب را انتخاب کنیم

دیوار سبز

 راهنمای خرید دیوار سبز خزه ای

دیوارهای سبز خزه‌ای، دارای طرح های بسیار نو و لوکسی در دکوراسیون داخلی هستند. در این مقاله سعی می کنیم ضمن معرفی و مقایسه انواع آن ها، شما را در خرید و تصمیم گیری همراهی کنیم. چرا که این متریال در طراحی و اجرا فوق العاده انعطاف پذیر است. به طوری که شما قادر هستید هر طرحی را که در ذهن دارید با این خزه های طبیعی و تثبیت شده ، به تصویر درآورید.

مهم نیست ایده شما لوگوی شرکتتان باشد یا مثلا حرف اول اسم شما. مهم نیست سطحی که بر روی آن دیوار سبز خزه ای را اجرا می کنید، افقی باشد یا عمودی. یک سطح صاف باشد یا خمیده، مقعر یا محدب و یا دارای شکستگی های پی در پی. حتی جنس دیواره هم اهمیتی ندارد که از شیشه باشد یا بتن یا چوب و یا غیره. بدون هیچ محدودیتی می توانید با این محصولات دیوار سبز مورد نظر خودتان را خلق کنید.

متاسفانه هنوز در ایران آشنایی  چندانی با این متریال وجود ندارد. بنابراین طبیعی است که سوالات بسیاری در مورد این کالای جدید مطرح است. با توجه به نیاز شما به سبزینگی و بودجه ای که برای این کار در نظر دارید، تیم بست ماس با مشاوره رایگان بهترین انتخاب ها را به شما پیشنهاد خواهد داد.

انواع متریال در طراحی دیوار خزه ای:

شاید در شروع کار مهم ترین موضوع برای شما انتخاب محصول باشد و قطعا این سوال مطرح است که کدام یک از محصولات تثبیت شده برای کار شما  مناسب تر است. بنابراین لازم است در آغاز کار با انواع محصولات و کاربرد هریک آشنا شویم.

شاید دیدن تنوع در کارهای خزه ای شما را کمی گیج کرده باشد. اما واقعیت این است که در همه این طرح ها و اجراهای مختلف تنوع محصول خیلی زیادی وجود ندارد. بلکه راحتی کار و انعطاف بالای این متریال است که این حجم از تنوع را ایجاد کرده است.

برای آشنایی با این متریال، در مرحله اول می توان محصولات تثبیت شده را به “خزه های تثبیت شده” و  “گیاهان تثبیت شده” تقسیم کرد.

خزه های تثبیت شده نیز خود از نظر کاربردی به دو دسته ی خزه های تخت (flat moss) و خزه های توپی (ball moss) تقسیم می شوند.

خزه تخت چیست؟

خزه های تخت همانطور که از اسم آن ها پیداست، خزه هایی هستند که برای پوشاندن سطح کار به صورت یک دست و یک پارچه کاربرد دارند و می توانید با آنها به تنهایی و بدون اینکه هزینه زیادی کنید، یک دیوار سبز یک دست داشته باشید. همچنین می توانید با خزه های تخت یک بستر و زمینه ی مناسبی فراهم کنید تا با کمی هزینه بیشتر و استفاده از خزه های توپی و گیاهان تثبیت شده دیوار سبز جذاب تری بسازید.

انواع مختلف خزه های تخت

خزه های تخت شامل خزه شیت کلاس 1، شیت کلاس 2 و خزه سایپرس یا فِرن ماس است.

خزه های شیت، سطحی یک دست با ارتفاع 2 سانتی متر و رنگ سبز تیره دارند. ساده ترین و ارزان ترین متریال در دیوارهای خزه ای تثبیت شده، شیت کلاس 2 است. خزه های شیت مناسب ترین بستر را برای گیاهان تثبیت شده و خزه های توپی فراهم می کنند. هر چند که خود به تنهایی نیز با کمی خلاقیت می تواند بسیار کاربردی و زیبا واقع شود. 

کاربرد خزه های تخت شیت

  • ایجاد برش یا ساخت اشکال هندسی در کار
  • قرار دادن طرحی خاص، اسم یا لوگو روی آن
  • ترکیب این متریال با چوب یا سایر مصنوعات
  • استفاده برای نور پردازی

از جمله کارهایی است که می توان به کمک آن با کمترین هزینه و اندکی خلاقیت کارهایی فوق العاده لوکس و بی نظیر ارائه کرد.

تفاوت کلاس های خزه شیت تخت

شیت کلاس 1 و 2 از نظر کیفیت و ظاهر هیچ تفاوتی ندارند. بلکه تفاوت این دو محصول تنها در دو ویژگی است که شیت کلاس 1 را شیت به کلاس 2 برتری می دهد. این ویژگی ها اضافه شدن خاصیت آنتی استاتیک و آنتی فلیم در شیت کلاس 1 می باشد.

خزه سایپرس تثبیت شده

این محصول، ظاهر متفاوتی از خزه شیت دارد. ظاهر این خزه همانطور که از اسم آن برمی آید، شبیه درخت کاج است. ارتفاع این خزه از سطح، 3 سانتیمتر و به رنگ سبز روشن یا لیمویی است.

پس تا به این جا و تنها با 2 خزه ی تخت شیت و سایپرس، با در نظر داشتن تفاوت رنگ آن ها می توان با کنار هم قرار دادن این دو محصول طرحی خلاقانه و کم هزینه ای ساخت. اما اگر می خواهید کار شما منحصر به فرد و لوکس جلوه کند، عجله نکنید!

خزه سایپرس

خزه های توپی یا Ball moss چیست؟

بال ماس تثبیت شده

خزه توپی تثبیت شده

این نوع خزه ها از گونه ی پُل ماس یا لئوکو بریوم است. این خزه در ایران و جود ندارد و در این اقلیم رشد نمی کند. خزه های توپی به صورت پرورشی و تنها در گلخانه تیم بست ماس در ایران عرضه می شود.

از آنجایی که پرورش خزه بسیار طولانی است همین امر سبب می شود که قیمت این خزه نیز کمی بالاتر باشد. البته دراقلیم هایی که خزه بال ماس در طبیعت رشد می کند نیز بخاطر کمیاب بودن نوع خزه و پروسه خاص تثبیت آن، این خزه قیمت بالاتری نسبت به گونه های دیگر دارد. اما زیبایی فوق العاده آن و پتانسیل بالای این متریال در ایجاد طرح های متنوع، باعث شده است که همواره طرفداران سخت پسند و خاص خود را داشته باشد و در بین طراحان بسیار محبوب باشد.

گیاهان تثبیت شده

دسته ی دیگر محصولات تثبیت شده که بسیار جذاب و متنوع است، گیاهان تثبیت شده هستند. تیم بست ماس برای اولین بار در ایران (و در خاورمیانه) توانسته است که این گیاهان را به دوست داران دیوارهای سبز ارائه کند.

گیاهان تثبیت شده بسیار متنوع هستند از انواع آن ها می توان برگ آرالیا، پیچک، سرخس لیف لدر، اکالیپتوس و غیره را نام برد. شما با توجه به سایز کار، طراحی، بودجه و البته سبک و سلیقه خو می توانید گیاه مناسب کار خود را انتخاب کنید.

بیبی بلو تثبیت شده

گیاه تثبیت شده بیبی بلو یا اکالیپتوس خارجی

برای دیدن انواع گیاهان تثبیت شده کلیک کنید.

اکنون که با انواع محصولات تثبیت شده آشنا شدیم، باید با نحوه کار طراحان حرفه ای با این متریال آشنا شویم و بدانیم که چطور این متریال را به کار ببریم. در ادامه به این سوال پاسخ خواهیم داد.

 

انواع دیوارهای سبز خزه ای از نظر طراحان:

Moss wall art یا دیوار سبز هنری:

اگر در ساخت یک دیوار یا حتی یک قاب خزه ای تثبیت شده فارغ از سایز و اندازه آن، با ظرافت، هنر و سلیقه ی خود انواع گیاهان و خزه ها را در کنار هم استفاده کنید، شما اصطلاحا یک Moss wall art خلق کرده اید.

یعنی با استفاده از طراحی بی نظیر خود و اقلام گوناگون محصولات گیاهی تثبیت شده یک طرح هنری جدید بوجود آورده اید.

در این گونه دیوارهای خزه ای حتما باید گونه های متفاوت گیاهی و خزه ای در کنار هم کار شوند. نتیجه ی این سبک کاری، همواره بسیار زیبا و چشم نواز خواهد بود. چرا که در واقع گوشه ای از طبیعت جنگلی و بکر را تداعی خواهد کرد.

Moss letter and logo یا لوگو و کلمه خزه ای:

 طراحی حروف به کمک خزه، چه تماما و چه بخشی از یک حرف، یک نمونه ی دیگر دیوارهای خزه ای و کاربردهای خزه های تثبیت شده در طراحی هاست. امروزه طراحی لوگو با استفاده از محصولات گیاهی تثبیت شده به شدت رو به افزایش است و همچنان به طرفداران آن اضافه می شود.

دیوار سبز

دیوار سبز خزه ای

چرا که پیاده سازی لوگو با دیوارهای سبز نسل قدیمی ( هیدروپونیک و …) تقریبا غیرممکن است. اما با این متریال به راحتی و با هزینه ای مناسب می توانید نام شرکت و لوگوی خود را با طبیعت همراه کنید.

Reindeer moss:

ریندر ماس که نوعی لیچن به حساب می آید، محبوب ترین نوع خزه ها در دیوارهای خزه ای است. محبوبیت این متریال در بین طرفدارانش به دلیل تنوع رنگی بالای آن است. این محصول در سراسر دنیا با بیش از 12 رنگ به فروش می رسد. متاسفانه در کشور ما بخاطر شرایط اقلیمی و رشد بسیار کم این گونه و محدودیت هایی در پرورش، این خزه وجود ندارد و به صورت وارداتی به فروش می رسد. البته ناگفته نماند که گونه ای شبیه به آن که از خانواده ی cladonia است و ظاهری شبیه به ریندر نیز دارد، در ایران یافت می شود که زیبایی ریندرها را ندارد و بسیار کمیاب است.

Moss wall frame:

دیوارهای خزه ای در هر ابعادی قابل اجرا هستند. قاب های خزه ای که کوچکترین آن ها می تواند به یک قاب 20×20  نیز برسد و یا حتی در اندازه های بزرگ تر مثلا 2×3 متر که هر کدام زیبایی خاص خود را به محیط می دهند. شاید اتاق شما فضای مناسبی برای نصب یک دیوار سبز بزرگ را نداشته باشد. همچنین دیوارهای سبز نسل قدیم بخاطر سیستم آبیاری و زیرسازی و نور در مقیاس های کوچک بسیار هزینه بر هستند. اما با  Moss wall frame ها شما حتی در فضای یک اتاق کوچک هم میتوانید حس خوب داشتن بخشی از یک طبیعت زیبا را به خود هدیه دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *