خزه

دیوار سبز یا دیوار خزه ای

دیوار سبز خزه ای

آیا تا به حال کلماتی چون دیوار سبز، دیوار خره ای یا دیوار سبز خزه ای را شنیده اید؟ اگر این مقاله را تا انتها بخوانید با تمامی این مفاهیم آشنا می شوید و همچنین در میابید که چرا باید نگاهی نو به آن داشته باشیم.

چرا دیوار سبز خزه ای

تحقیقات اساسی نشان می دهد که مناظر طبیعی یکی از آن دسته اماکنی است که به طور مستقیم می تواند بر سلامتی جسم و روح انسان تاثیر بگذارد. که البته زندگی شهرنشینی و به خصوص آپارتمان نشینی شکاف بزرگی بین ما و طبیعت ایجاد کرده و تاثیر منفی آن را هم در جسم و هم در روح و روان خود شاهد هستیم.

برای درک بهتر این مسئله کافیست نگاهی به شکل و شیوه زندگی افراد در شهر، مناطق صنعتی و بایر بیاندازیم و فقدان طبیعت را در جسم و روح افراد ساکن در این نواحی با افراد ساکن در روستاهای سرسبز مقایسه کنیم.

دیوار سبز خزه ای

دیوار سبز خزه ای

تاثیر فضای سبز در جسم و روح

همه می دانیم که گیاهان منبع بسیار خوبی برای تولید اکسیژن می باشند.  گیاهان اکسیژن کافی در هوا تولید کرده و باعث میشوند ریه هایتان هوای تازه تنفس کند. همین بهبود در تنفس بر عملکرد قلب و مغز شما نیز تاثیر می گذارد. گردش خونتان بهبود یافته و هر روز صبح پس از بیدار شدن از خواب احساس نشاط و سرزندگی کامل خواهید داشت. در واقع این خاصیت فضای سبز و طبیعت است که به روحتان آرامش می بخشد و غم و غصه و کسالت کمتر به سراغتان می آیند.

با این حساب نمی توان نقش مهم طبیعت را در بهبود زندگی نادیده گرفت. اما همه شرایط زندگی در روستا های سرسبز و نگهداری از گیاهان را در اطراف محل زندگی خود ندارند.

علم امروز با روشهایی به ما آموزش می دهد تا بخش هایی از طبیعت را به خانه ،محیط کار ،باشگاه ،رستوران و به طور کلی هر محیطی که با آن در ارتباط هستیم بیاوریم و از نتایج آن بهره مند شویم.

در زیر میخواهیم درباره یکی از این راهکارهای استفاده از طبیعت، یعنی دیوار سبز و دیوار خزه ای صحبت کنیم. مزایا و معایب هر کدام را برایتان توضیح دهیم.

دیوار سبز چیست؟

دیوار سبز یا باغ عمودی دیواری است که تمام یا بخشی از آن دارای پوشش گیاهی طبیعی و زنده و به طور معمول نیازمند سیستم آبرسانی داخلی برای آبیاری مداوم می باشد تا گیاهان زنده و زیبا به نظر برسند. روش های مختلفی برای پیاده سازی این دیوارها وجود دارد که هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند.

مزایای دیوار سبز

 • تصفیه هوا از طریق تولید اکسیژن
 • حس سرسبزی و طراوت 
 • افزایش رطوبت در محیط های خشک
 • کاهش و تعدیل دما 
 • ایجاد فضای مطبوع 
 • زیبایی بصری و چشم نوازی 

معایب دیوار سبز

دیوارهای سبز نیازمند زیرسازی های خاص خود متشکل از قاب و گلدان ها، کانال آبیاری، سیستم نوردهی و سیستم آبیاری برای گیاهانی هستند که نیاز به مراقبت و نگهداری دارند. 

متاسفانه مراقبت و نگهداری از آنها در اندازه های بزرگ همانند نگهداری از یک باغ بسیار زمانبر و شامل هزینه های سنگین می باشد. چرا که نگهداری از گیاهان نیازمند کوددهی، هرس، نور مناسب و ….  است. علاوه بر این هنگام سفر های طولانی داشتن یک سیستم آبیاری منظم ( بصورت دستی) غیر ممکن است. 

تنها با یکبار خشکی طولانی مدت گیاهان، شاهد از بین رفتن آنها خواهیم بود. با کمی سهل انگاری یا مراقبت های نامناسب ممکن است برای همیشه گیاهان خود را از دست بدهید.

 

پس در یک نگاه، نقاط ضعف دیوار سبز طبیعی  زنده شامل موارد زیر است:

 • نیاز به نگهداری مداوم (هرس، کود دهی، و….)
 • نیاز به زهکشی و سیستم آبیاری
 • نیاز به زیرسازی جهت نصب
 • هزینه نگهداری بالا
 • امکان خشک شدن و آسیب دیدن بافت زنده
 • وجود حشرات موذی بدلیل پوسیدگی ها در قسمت برگ و ساقه
 • استفاده از نورهای گران قیمت مخصوص گیاهان 

دیوار خزه ای (ماس وال) چیست؟

دیوار خزه ای یا همان ماس وال (moss wall) از خزه و گیاهان تثبیت شده ایجاد شده که کاملاً بدون نیاز به نگهداری و مراقبت است. خزه و گیاهان تثبیت شده در واقع همان خزه و گیاهان موجود در طبیعت هستند که طی فرآیندی خاص و فرموله شده ظاهر آنها تا سال ها حفظ می ماند. شرایط نگهداری و مراقبت از این خزه و گیاهان از روز یکم تا چندین سال یکسان خواهد بود. و مقداری این نگهداری واقعا صفر است. یعنی شما برای زنده نگه داشتن آنها نیازی به نور، آبیاری، خاک، هرس و …. نخواهید داشت. 

خزه تثبیت شده

دیوار خزه ای

مزایا و معایب دیوار خزه

وجود دیوارهای خزه ای تثبیت شده به شما این امکان را می دهد که از طراوت ، تازگی و زیبایی گیاهان طبیعی لذت ببرید بدون اینکه نگران نگهداری و پرداخت هزینه های زیاد مراقبت از آنها باشید.

دیوار خزه ای (ماس وال) یک سیستم نوآورانه برای ایجاد فضاهای سبز در محیط های داخلی ساختمان (آفیس، خانه، رستوران ها، هتل ها، کافی شاپ ها، باشگاه های ورزشی و …) است که نیاز به هیچ گونه نگهداری ندارد. این سیستم به گونه ای طراحی شده که در کمترین زمان و همچنین اشغال کمترین فضا می تواند یک دیوار سبز طبیعی را ایجاد کند.

 

تفاوت خزه تثبیت شده و خزه مصنوعی

شاید فکر کنید خزه های تثبیت شده همان خزه های مصنوعی است، اما در واقعیت چنین نیست. خزه های مصنوعی کاملاً از عناصر انسانی ساخته شده و به هیچ وجه طبیعی نیستند. در حالی که خزه های تثبیت شده هنوز زنده هستند و طی مراحلی خاصیت طبیعی خود را حفظ کرده و فعلا زنده نیستند و به مراقبت هایی که گیاهان طبیعی نیاز دارند، احتیاج ندارند.

ویژگی های دیوار خزه ای

دیوار خزه ای دارای ویژگی های منحصر به فردی است. مهم ترین آنها این است که به هیچ گونه مراقبت و نگهداری و یا سرویس (آب، خاک، نور، کود دهی، هرس و …) نیازی ندارد. از دیگر ویژگی های دیوارهای خزه ای عایق صوتی بودن آنها تا 35% می باشد. همچنین باعث تصفیه هوا و کاهش آلودگی و ذرات معلق در هوا می شود که می تواند فضای مطبوع تری را برای شما ایجاد کند. انعطاف پذیری دیوارهای خزه ای  به شما این امکان را می دهد که هر گونه طرحی را ( لوگو یا تصویر) در هر اندازه ای ( از چند سانتیمتر تا چند ده متر) به راحتی پیاده سازی و اجرا کنید. این امر پنجره ی جدیدی در دنیای طراحی فضای سبز داخلی باز کرده است و به طراحان و معماران خلاق این امکان را داده تا با انعطاف هرچه بیشتر طرح و ایده های خود را پیاده سازی و اجرا کنند.

دیوارهای خزه ای چطور نصب می شوند؟

شما برای نصب ماس وال به هیچ گونه زیرسازی نیاز نخواهید داشت. می توانید این محصولات را با چسب های حرارتی ( چسب تفنگی) و چسب های خمیری پارکت به راحتی بر روی هر سطحی از جمله فلزات، شیشه، پلاستیک، بتن، گچ دیوار، چوب و … نصب کنید. شما همچنین می توانید دیوار های خزه ای را به صورت کاملا برعکس (روی سقف) و همچنین به صورت لوستر اجرا کنید. شما میتوانید این محصولات را در یک قاب به صورت تابلو روی دیوار قرار دهید.

 سرعت اجرای دیوارهای خزه ای تثبیت شده بسیار بالاست. به حدی که شما می توانید در یک روز بیش از 10 متر مربع را اجرا کنید.

مراقبت های دیوار خزه ای

ماس وال از خزه و گیاهان 100% طبیعی تولید می شود. این گیاهان پس از برداشت از منابع پایدار طی فرآیندی خاص تثبیت و سپس آماده نصب بر روی انواع سطوح می شوند. محصولات تثبیت شده به دلیل ساختار مولکولی ویژه  به رطوبت نسبی 40-50% (رطوبت نسبی مناسب برای انسان) نیاز دارند. همچنین باید از تابش مستقیم خورشید دور بمانند. این دو تنها معایب دیوارهای خزه ای به شمار میروند. گرچه این موارد بسادگی قابل کنترل می باشند. 

رنگ دیوارهای خزه ای

از آنجایی که اکثر گیاهان در طبیعت به رنگ های مختلف سبز دیده می شوند، اکثر محصولات تثبیت شده نیز در همین رنگ ها به بازار عرضه می شوند. این رنگ ها شامل سبز تیره، سبز جنگلی، سبز لیمویی و … می باشد. البته این محصولات به صورت سفارشی در انواع رنگ های دیگر نیز قابل تولید می باشند. 

پیشنهاد ما برای هرچه طبیعی تر بودن دیوار سبز شما استفاده از پالت های رنگ سبز می باشد.

 

از کجا بخریم؟!

تیم بست ماس با سابقه پنچ ساله در تولید و توزیع انواع خزه و گیاهان مخصوص محیط های مرطوب، به عنوان تنها برند موفق در این عرصه شناخته شده است. اکنون خرسندیم که با تیم قوی علمی بست ماس و کمک گرفتن از برند های معتبر صنعت ماس وال مانند verdeprofilo   و  phocealys  موفق به تولید انواع خزه و گیاه تثبیت شده برای اولین بار در خاورمیانه شده ایم. محصولات تثبیت شده و انواع پنل های دیوار خزه ای با بهترین قیمت و همچنین کیفیت بسیار بالا در فروشگاه انلاین ما موجود می باشد. ما این افتخار را داشته ایم که ضمن فعالیت به عنوان اولین وب سایت تخصصی فروش خزه در ایران با حمایت و لطف شما موفق به اخذ نماد اعتماد دو ستاره و همچنین لوگوی ساماندهی شویم. تا گامی دیگر در راستای جلب اعتماد هرچه بیشتر شما برداشته باشیم.

 

برای ورود به قسمت محصولات تثبیت شده و پنل های خزه ای فروشگاه، اینجا کلیک کنید.

 

11 نظر در “دیوار سبز یا دیوار خزه ای

 1. بهنام منتظری گفت:

  سلام
  مرسی از مقاله خیلی خوب و کاملتون، ابهامات و تفاوت های دیوار سبز و دیوار خزه ای رو خوب توضیح دادین.
  ایکاش یکم مشاوره جهت خرید هم میدادین. مثلا برای چه مکان هایی از کدوم مدل استفاده کنیم. یا کدوما بهصرفه تره.
  ولی ممنون از سایت خوبتون

  1. تیم پشتیبانی بست ماس گفت:

   سلام. وسعت و تنوع استفاده از این متریال ها بسیار زیاده و شما تقریبا هیچ محدودیتی در استفاده از انواع خزه ها ندارید. در مورد قیمتها هم کیتونید در مقاله راهنمای خرید دیوار خزه ای کمی مطالعه کنید تا اطلاعات کامل تری راجب محصولات تثبیت شده داشته باشید.

 2. بهنام گفت:

  به نظر خیلی ایده ی خوبیه.

  انگار طبیعت رو آوردی تو خونه.

  1. تیم پشتیبانی بست ماس گفت:

   بله. در واقع هم همینطوره چون همه محصولات ما 100 درصد طبیعی هستن

  2. سید محمد صدری گفت:

   سلام خدمت شما دوست عزیز
   آفرین به این همه هنر ، زوق و سلیقه
   فقط چند تا سوال:
   ۱.باعث حساسیت و آلرژی بین بچه ها نمیشه؟
   ۲.روی همه سطوح قابل کار هست مثل گچ ، رنگ پلاستیک و پوشش های سلولوزی؟
   ۳.رطوبت به وجود آمده به چه روشی از بین نمیره؟
   ۴.در برابر گرما با توجه به اجرا درون ساختمان و استفاده از لوازم گرمایشی چه واکنشی دارد؟
   باز هم خسته نباشید به خاطر این همه نو آوری و زیبایی

   1. تیم پشتیبانی بست ماس گفت:

    سلام.
    متریال فوق با جذب آلودگی و گرد و غبار ضد آلرژی نیز بحساب میاید و هیچگونه حساسیتی ایجاد نخواهد کرد.
    روی هر سطحی با هر جنسی قابل نصب است.
    فرمولاسیون تثبیت محصولات جز سکرت های کار ما هست و توضیحات بیشتری در این زمینه نمیتوانیم به شما بدهیم.
    اگر در فاصله چند ده سانتیمتری وسایل گرمایشی و رطوبت ساز نصب شود، هیچ مشکلی پیش نخواهد امد.
    برای دریافت مشاوره رایگان با کارشناس فروش
    مربوطه تماس بگیرید.

 3. کژال گفت:

  سلام.
  من به خاطر تأسیس این کارگاه تولیدی به شما تبریک می گم.
  به نظر من ، تو این روزا که زندگی مدرن و ماشینی ما رو از نعمت آرامش طبیعت جدا کرده است ، پناه بردن به این نوع متریال برای دکوراسیون محیط زندگی مهم و ضروریه.
  امیدوارم افراد خوش سلیقه ای مثل شما بتونن به ماها برای رسیدن به رویاهای سبزمون کمک بیشتری کنند.

  1. تیم پشتیبانی بست ماس گفت:

   ممنونیم از شما بابت حمایت هاتون

 4. Bernard گفت:

  dear sir.
  I congratulate you for establishing this production workshop.
  In my opinion, in these days when modern and machine life has separated us from the blessings of nature, taking refuge in this type of material is important and necessary for the decoration of the living environment.
  I hope people like you can help more people achieve their green memories and dreams.

 5. فرزاد جوزائی گفت:

  بسیار عالی و جذاب و خاص همینکه شهامت و صداقت اش رو داشتید و از معایب کارت اون در سایتتون ب میزان قابل توجهی گفتید نشون دهنده حرفه ای بودن و مسوولیت پذیری فروش اتون رو داره موفق باشید

  1. تیم پشتیبانی بست ماس گفت:

   ممنون از شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *