دسته بندی نشده

پپرومیا روسو {توضیح، نگهداری، تکثیر}

Pepromia Rousseau- پپرومیا روسو- بست ماس

پپرومیا روسو یا پپرومیا قرمز یکی از گیاهانی است در خانواده پپرومیا. این پپرومیا با ظاهری بسیار زیبا و دلفریب و برگ‌های بیضی شکل و نوک تیز یکی از گیاهان پر طرفدار برای خانه‌هاست. 
نگهداری از گیاه پپرومیا روسو با دیگر پپرومیا‌ها و گیاهان خانگی فرق چندانی ندارد. این گیاه نیاز نوری متوسط دارد و به خشکی حساس می‌باشد و اگر کم آب شود برگ‌هایش حالتی شل پیدا می‌کنند. همچنین زیاد روی در آب دادن هم می‌تواند باعث پوسیدگی گیاه شود. 

در ادامه همراه ما باشید تا بیشتر درباره‌ی پپرومیا روسو بدانید.

اندازه و رشد پپرومیا روسو

بوته پپرومیا روسو از طول و عرض چیزی حدود 20 سانتی‌متر است. برگ‌های آن سبز تیره، و حالت قلبی دارند و طول آن‌ها معمولا به سه یا چهار سانتی‌متر می‌رسد. 

گل دادن پپرومیا روسو

گل‌‌های روسو، ریز و سفید هستند و در انتهای سنبله‌های مایل به قرمز گیاه پپرومیا روسو رشد می‌کنند. گل‌های پپرومیا روسو فاقد بو هستند و در فصل‌های بهار و تابستان رشد می‌کند.

نحوه نگهداری از پپرومیا روسو

گیاه پپرومیا روسو مانند دیگر گیاهان به سه عنصر آب، خاک و نور نیاز دارد. ما در ادامه به شما می‌گویم که چه کارهایی باعث می‌شود که این گیاه به بهترین شکل ممکن در خانه شما جلوه‌گر شود. 

نور مناسب برای گیاه پپرومیا روسو

پپرومیا روسو باید در مکان های روشن باشد، اما این به این معنی نیست که باید در مقابل نور مستقیم آفتاب قرارگیرد. پپرومیا روسو باید در یک مکان نیمه آفتابی قرار بگیرد. نور فلورسنت می‌تواند یک گزینه خوب برای کسانی باشد که درون منزل‌هایی زندگی می‌کنند که نورگیر کمی دارد و در اکثر موارد تاریک است. 

تنظیم نور برای گیاه پپرومیا روسو بسیار مهم است، نور کم باعث رشد بسیار آهسته گیاه شما می‌شود و آفتاب زیاد باعث سوختن برگ‌ها می‌شود.

دمای مناسب برای پپرومیا روسو

بهترین دما برای این گیاه بین 13 تا 24 درجه می‌باشد. این گیاه را باید دور از هرگونه وسایل سرمایشی و یا گرمایشی قرار دهید چرا که سرما و گرمای زیاد را نمی‌تواند تحمل کند و باعث آسیب رسیدن به گیاه می‌شود. 

نحوه آبیاری پپرومیا روسو

در زمانی که خاک گلدان پپرومیا روسو خشک شود بهترین موقع برای آبیاری است. توجه کنید که همیشه باید میزان رطوبت خاک را بررسی کنید. چرا که ریشه‌های شکننده پپرومیا نمی‌تواند شرایط خشک را زیاد تحمل کند.
پس توجه کنید که هر 7 الی 10 روز پپرومیا روسو را آبیاری کنید.
بهتر است همیشه از زیر گلدان را آبیاری کنید و اجازه دهید گیاه تمام آب مورد نیاز خود را خودش تامین کند. هرگز الی‌الخصوص در فصل‌های سرد گیاه پپرومیا روسو را از ناحیه تاج گیاه آبیاری نکنید چرا که باعث ایجاد پوسیدگی برگ‌‌ها می‌شود. اسپری کردن روسو ضرورتی ندارد و فقط جنبه تمیز کردن گیاه دارد.
توجه کنید که در زمستان و فصل‌های سرد باید میزان آبیاری خود را کاهش دهید.

نحوه کود دهی پپرومیا روسو

در فصل‌های رشد گیاه پپرومیا روسو، دو بار در ماه از کود مایع رقیق شده استفاده کنید. شما باید  در هر 3 بار آبیاری گیاه یک بار گیاهتان را کود بدهید. برای گیاهان داخل خانه در طول پاییز و زمستان، فقط یک بار در ماه نیاز است که کود بدهید.
توجه کنید که مانند آبیاری، که آب نباید با برگ‌ها برخورد کند، کود نیز نباید با برگ‌ها تماس پیدا نکند. اگ خاک گیاه را عوض کردید تا چند وقت نیازی به کود دادن ندارید. 

خاک مناسب برای پپرومیا روسو

اگر مخلوط ساکولنت یا کاکتوس تجاری در دسترس نیست، خاک گلدان را با ترکیب پنجاه درصد پرلیت و پنجاه درصد پیت ماس (peat moss) درست کنید. کمی سنگ ریزه نیز به آن اضافه کنید تا به ایجاد گردش هوا در اطراف ریشه کمک کند.

تعویض گلدان پپرومیا روسو

وقتی که گیاه نیازی به تعویض گلدان ندارد، گلدان آن را عوض نکنید!

تنها زمانی اقدام به تعویض گلدان کنید که ریشه‌ها شروع به خارج شدن از سوراخ آب گذر گلدان کنند. این زمانی است که شما باید یک گلدان بزرگ تر برای گیاه خود تهیه کنید. 

زمانی که در حال تعویض گلدان هستید دقت کنید که به ریشه‌هایش آسیبی وارد نکنید چرا که این گیاه به راحتی می‌تواند آسیب ببیند. 

 

هرس پپرومیا روسو

گیاه پپرومیا باید در زمان‌ها دوره‌ای هرس شود و شکل آن را باید کنترل کنید. بهترین زمان برای این کار اوایل فصل بهار است. هرس کردن این گیاه باعث جذابیت ظاهری گیاه می‌شود. 

نحوه تکثیر پپرومیا روسو

تکثیر روسو با شیوه قلمه زدن، مشابه بنفشه آفریقایی ، آسان است. تکثیر آن بسیار شبیه به تکثیر گیاهان آبدار دیگر (ساکولنت ها) است.

اگر می خواهید با قلمه های ساقه تکثیر کنید:
یک قطعه نسبتاً طولانی را با چند برگ برش دهید.
مقداری کمپوست تمیز و تازه را سوراخ کنید و انتهای ساقه ها را در سوراخ قرار دهید. خاک را کمی خیس کنید و آن را در مکانی گرم با نور و تابش غير مستقيم قرار دهید.

اگر تصمیم دارید قلمه زنی با برگ را انجام دهید:
یک برگ را با ساقه متصل به آن قطع کنید.
ساقه را به صورت شیب دار برش داده و به مقداری هورمون ریشه زایی آغشته کنید.
آن را درون کود تمیز و تازه که با مقداری هورمون ریشه زایی مخلوط شده قرار دهید.
مانند قلمه زنی با ساقه، كود را کمی خیس کنید و آن را در مکانی گرم با نور و تابش غير مستقيم قرار دهید. بعد از یک ماه رشد گیاه قلمه زده شده را مشاهده می‌کنید.

آفات و بیماری‌های پپرومیا

اگر از پپرومیا روسو به درستی مراقبت کنید با هیچ مشکل و بیماری خاصی مواجه نمی‌شوید. 
از چیزهایی که می‌تواند به این گیاه آسیب برساند: 

  • آبیاری زیاد یا کم
  • نور مستقیم خورشید یا نگه داشتن گیاه در تاریکی
  • کم یا زیاد بودن دما  است 

تمام این‌ها می‌تواند باعث ایجاد یک شرایط نامناسب برای گیاه شما شود و باعث ایجاد لکه‌های روی گیاه یا پژمرده شدن گیاه می‌شود. 
از مشکلاتی که آبیاری زیاد ایجاد می‌کند می‌تواند به کنه‌های عنکبوتی و مگس قارچ اشاره کرد. پس توجه کنید که گیاه پپرومیا روسو باید منظم و در زمان خودش آبیاری شود.
پپرومیا روسو مانند دیگر پپرومیا ها گاهی وقت‌ها در معرض ویروس موزاییک خیار قرار دارد که باعث ایجاد بیماری معروف به نام لکه حلقوی بر روی گیاه می‌شود.
اگر متوجه خشک شدن یا تغییر شکل برگهای گیاه خود شدید، آنها را هرس کنید سپس گیاه خود به خود بهبود می یابد.

پرسش‌های پرتکرار درباره گیاه پپرومیا روسو

✔ آیا پپرومیا روسو گیاه سمی‌ای است؟
خیر، پپرومیا روسو به هیچ عنوان سمی نمی‌باشد. 

✔ آیا پپرومیا روسو باعث خراب شدن بقیه گیاهان خانه می‌شود؟ 
خیر پپرومیا هیچ آسیبی برای دیگر گیاهان خانه ندارد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.